Osuszacze powietrza często wykorzystuje się w przemyśle spożywczym do suszenia owoców, warzyw lub nasion. W tego rodzaju produkcji bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej temperatury i poziomu wilgotności w pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty. Osuszacze pełnią, więc tutaj istotną rolę, pomagając utrzymać właściwe warunki klimatyczne. Mniej znanym, ale mimo to bardzo ciekawym i praktycznym zastosowaniem dla tego typu urządzeń jest suszenie winogron do produkcji wina. Przykładem może być region Valpolicella we Włoszech, który słynie z produkcji najwyższej jakości win.
Osuszanie
Wg ekspertów, przeciętny poziom wilgoci w mieszkaniu powinien wynosić od 45-55%. Każde odchylenie od tej normy może powodować dyskomfort. Za niski poziom wilgotności powoduje, że powietrze jest zbyt suche. Znaczny wzrost tego poziomu z kolei, utrzymujący się przez dłuższy okres czasu, może doprowadzić nie tylko do zniszczenia ścian przez narastające pleśnie i grzyby, ale także do poważnych problemów zdrowotnych.
Jeśli kiedykolwiek zostałeś zalany przez sąsiada lub pękła ci rura w pionie, doskonale zdajesz sobie sprawę, z czym to się wiąże. Po pierwsze - szkody w mieszkaniu, czyli mokre ściany i wszechobecny nieprzyjemny zapach wilgoci.
Nadmiar wilgoci w powietrzu może być przyczyną powstawania niepożądanych skutków, takich jak złe samopoczucie, choroby, straty materialne oraz powodowanie wzrostu ryzyka wypadków przy pracy. Można im zapobiegać przez zmniejszanie zawartości wody w powietrzu. Osuszanie powietrza znajduje szereg zastosowań, najważniejszymi są zapewnienie odpowiedniego komfortu klimatycznego, procesy technologiczne w różnych gałęziach przemysłu.
Przypadek pana Huberta z jednej z podpoznańskich miejscowości pokazuje, że problemy z mokrymi tynkami mogą zaskoczyć każdego, komu przyszło prowadzić prace tynkarskie w zimie. Wg ekspertów budowlanych prace tynkarskie mogą być wykonywane w okresie zimowym pod warunkiem, że w pomieszczeniach utrzymywana jest temperatura co najmniej 15°C i wilgotność nieprzekraczająca 70%. Budynek powinien być dogrzewany oraz posiadać odpowiednią wentylację, aby odprowadzać wilgoć.
Ze względu na rodzaj zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, osuszacze kondensacyjne można podzielić według następujących kryteriów.
Podstawowe zasady eksploatacji sprężarkowych osuszaczy kondensacyjnych: urządzenia te przeznaczone są do osuszania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach (zamknięte drzwi oraz okna), należy przestrzegać minimalnej odległości od ścian (zwykle 0,2÷0,5 m), ustawienie urządzenia na środku pomieszczenia zwiększa jego efektywność.
Najprostszą i najłatwiejszą metodą doboru osuszacza powietrza jest wybór urządzenia na podstawie kubatury pomieszczenia. Aby zapewnić efektywne osuszanie zaleca się, aby w ciągu godziny przez urządzenie przepływało co najmniej 3,5 razy więcej powietrza niż wynosi kubatura danego pomieszczenia.
Firma MASTER, czołowy producent przenośnych nagrzewnic powietrza i dostawca osuszaczy w Polsce, często pomaga potrzebującym w nagłych, kryzysowych sytuacjach.
Domowe osuszacze MASTER to niewątpliwy hit w sprzedaży najbliższego sezonu. W okresie jesiennym oraz wczesną wiosną wiele osób stosuje je, aby utrzymać prawidłowy poziom wilgoci i zapobiec rozwojowi szkodliwych pleśni w łazience, piwnicy lub w letniskowym domku na działce.