Dla murarzy, tynkarzy i malarzy okres jesienno-zimowy to czas pełen wyzwań. Postępy przy wielu pracach uzależnione są bowiem od otaczającej aury, która jak wiadomo o tej porze roku bywa bardzo zmienna. Jednak pomimo niskich temperatur, silnych wiatrów i częstych opadów deszczu - robotnicy mogą dość skutecznie poradzić sobie z uciążliwą i wszechobecną wilgocią.
Sposób na mokre tynki. Jak przyspieszyć prace remontowe?
Często okazuje się, że prace wykończeniowe w budynku, malowanie mieszkania, remont wewnątrz obiektów, w jesiennych miesiącach sprawiają tyle samo problemów, co prace budowlane pod gołym niebem. Wynika to z faktu, że powszechnie stosowanym składnikiem zapraw murarskich, farb czy betonu jest woda. Niestety w sezonie jesienno-zimowym bardzo ciężko jest usunąć jej nadmiar z remontowanych pomieszczeń. Wilgotne posadzki lub ściany uniemożliwiają wykonanie kolejnych prac, co wpływa na opóźnienia w realizacji całego projektu. W takich sytuacjach, aby ukończyć prace w zaplanowanych terminach, trzeba albo intensywne ogrzewać i jednocześnie wentylować pomieszczenia albo wyeliminować wilgoć korzystając z popularnych osuszaczy powietrza.
Powszechnie stosowanymi na budowach urządzeniami są przenośne osuszacze kondensacyjne, które skutecznie likwidują wilgoć w pomieszczeniach bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę. Osuszanie kondensacyjne polega na wykraplaniu pary wodnej z powietrza poprzez schładzanie go poniżej punktu rosy (punkt rosy to temperatura, przy której z powietrza następuje wytrącanie się kropel wody). Uzyskana w wyniku wykroplenia w parowniku woda zostaje odprowadzona do zbiornika, a osuszone powietrze jest wydmuchiwane w temperaturze o kilka stopni wyższej od temperatury zassanego powietrza (zazwyczaj suche powietrze jest o 3-8 stopni C cieplejsze).
Suche i ciepłe powietrze znacząco przyspiesza odparowanie wody z mokrych ścian lub podłóg. Metoda polegająca na osuszaniu powietrza jest dużo skuteczniejsza i bardziej ekonomiczna od np. metody polegającej na ogrzewaniu i wentylacji pomieszczenia (gdzie zużycie energii jest znacznie wyższe). Osuszacze powietrza pozwalają także na minimalizację skutków ubocznych charakterystycznych przy osuszaniu gorącym powietrzem, takich, jak np. przebarwienia powierzchni, pękanie ścian.
Osuszacze kondensacyjne są wygodne w użytkowaniu, a lista ich zastosowań jest bardzo długa. Można wśród nich wyróżnić bardzo wydajne modele - przeznaczone głównie do stosowania w przemyśle, jak również mniejsze, dostosowane do typowo domowych potrzeb. Jednak bez względu na to, gdzie osuszacz będzie stosowany należy zwrócić uwagę na jego odpowiednią eksploatację.