0,00 zł

Nie zamrażaj biznesu na zimę

2017-11-15
Nie zamrażaj biznesu na zimę

Okres jesienno-zimowy i następujący szybko spadek temperatury powietrza zmusza wiele firm, zwłaszcza operujących w branży budowlano-remontowej, do ograniczenia działalności do niezbędnego minimum. Naraża to przedsiębiorstwa na znaczny spadek obrotów i ograniczenie zatrudnienia. Tymczasem ujemna temperatura nie musi skazywać ich na kilkumiesięczne przestoje. Wystarczy zainwestować w nagrzewnicę – odpowiednio dobrana pozwoli utrzymać działalność na wysokich obrotach.






Nagrzewnica – budowa i zasada działania

Nagrzewnice są to urządzenia służące ogrzewaniu powietrza. Mogą pełnić funkcję samodzielnego źródła ciepła, wspomagać system ciepłowniczy budynku lub zastępować go w wypadku awarii. Niektóre modele mogą także zapewniać ciepło w miejscach półotwartych lub nawet na zewnątrz. Ich niewątpliwymi zaletami są prosta budowa i brak konieczności montowania jakichkolwiek instalacji, dzięki czemu można je zastosować w miejscach, gdzie systemy grzewcze nie mogą być wykorzystane. Ogrzane powietrze jest wydmuchiwane bezpośrednio do pomieszczenia lub za pomocą kanału nawiewnego. W wypadku montażu kanału nawiewnego istnieje możliwość rozdzielenia go na dwa lub więcej mniejszych, co umożliwia ogrzanie kilku pomieszczeń przy pomocy jednej nagrzewnicy. Zazwyczaj pracą urządzenia steruje termostat pomieszczeniowy (wbudowany lub zewnętrzny), który pozwala dostosować temperaturę w pomieszczeniu do konkretnych potrzeb odbiorcy. Termostat pomieszczeniowy jest polecany szczególnie w przypadku konieczności utrzymania w pomieszczeniu stałej określonej temperatury. Całość pracy nadzorują termostaty bezpieczeństwa które w przypadku gdy temperatura urządzenia wzrośnie powyżej temperatury krytycznej odłączą układ grzewczy, pracujący wentylator wychłodzi nagrzewnice do bezpiecznej temperatury co umożliwi ponowne włączenie w trybie grzania.


Wybierz właściwie – podział nagrzewnic powietrza

Na rynku dostępne są różne rodzaje nagrzewnic. Ze względu na przeznaczenie dzielimy nagrzewnice na urządzenia profesjonalne oraz te przeznaczone dla drobnego biznesu i gospodarstw domowych. Jeżeli jako kryterium klasyfikacji przyjmiemy sposób użytkowania urządzenia, można je podzielić na stacjonarne i mobilne oraz te, będące elementem maszyn. Nagrzewnice stacjonarne stanowią stałe rozwiązanie grzewcze stosowane zazwyczaj samodzielnie do ogrzewania warsztatów, fabryk, hal przemysłowych, itp. Możliwy jest dwojaki sposób ich montażu: stojący i podwieszany. W działalności biznesowej – produkcyjnej, handlowej czy usługowej idealne rozwiązanie stanowią nagrzewnice przenośne – mogą być rozwiązaniem okresowym lub stanowić samodzielny element grzewczy. Ich konstrukcję charakteryzują stosunkowo małe gabaryty, wygodne uchwyty i mocne koła, umożliwiające szybki transport w dowolne miejsce. Potencjalny użytkownik musi więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zaawansowanego sprzętu potrzebuje oraz w jaki sposób będzie dane rozwiązanie użytkował, a następnie, jaki rodzaj paliwa ma zasilać dane urządzenie. Kolejny bowiem podział nagrzewnic opiera się na rodzaju stosowanego w nich paliwa. Wyróżniamy nagrzewnice olejowe, nagrzewnice elektryczne, nagrzewnice gazowe, nagrzewnice na paliwa stałe oraz nagrzewnice wodne. Te ostatnie jednak są stosowane tylko jako element instalacji.


Nagrzewnice nadmuchowe olejowe

W nagrzewnicach olejowych źródłem ciepła jest olej opałowy lub napędowy. Paliwo dostarczane jest przez dyszę paliwową do komory grzewczej, gdzie w procesie spalania wytwarza odpowiednio wysoką temperaturę do podgrzania przepływającego przez komorę i wokół niej powietrza. Nagrzewnice olejowe ze względu na konstrukcję dzieli się na modele wyposażone w odprowadzanie spalin (nazywane również wymiennikowymi) oraz te bez takiej funkcji (tzw. bezwymiennikowe). W urządzeniach bez wymiennika powietrze przepływające przez nagrzewnicę ogrzewane jest bezpośrednio przez płomień i łączy się ze spalinami. Zapewniają one stały dopływ dużych ilości ogrzanego do bardzo wysokiej temperatury powietrza tam, gdzie jest ono pożądane. Przeznaczone są do otwartych lub dobrze wentylowanych powierzchni. W nagrzewnicach wyposażonych w wymiennik paliwo spalane jest w zamkniętej komorze spalania, a spaliny są odseparowane od ogrzewanego powietrza i odprowadzane na zewnątrz. Urządzenia te zapewniają dopływ czystego, suchego i pozbawionego produktów spalania ciepłego powietrza. Znakomicie sprawdzają się w miejscach z ograniczonymi możliwościami wentylacyjnymi, takich jak sklepy, namioty imprezowe, hale wystawowe itp. Mogą być stosowane z elastycznymi przewodami pozwalającymi na szybkie i łatwe rozprowadzenie ciepłego powietrza.


Nagrzewnica Master w warsztacie samochodowym

Nagrzewnice powietrza gazowe

Urządzenia te charakteryzuje taka sama zasada działania, jak w wypadku nagrzewnic olejowych, z tą różnicą, że paliwem wykorzystywanym do ogrzania powietrza jest gaz. Proces spalania zachodzi w otwartej komorze grzewczej, do której powietrze wtłaczane jest za pomocą wentylatora. Nowością a zarazem ciekawostką rynkową są nagrzewnice gazowe w których cały układ elektryczny jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenia te mogą pracować w miejscach w których nie ma żadnego dodatkowego źródła prądu. Dla zapewnienia prawidłowego spalania należy w czasie użytkowania nagrzewnicy zadbać o dopływ powietrza do urządzenia. Najnowsze modele wyposażone są w zawory z regulacją umożliwiające płynną nastawę mocy, dzięki czemu można ograniczyć zużycie gazu do potrzebnego minimum.

Nagrzewnica Master w pomieszczeniu

Nagrzewnice nadmuchowe elektryczne

Przenośne nagrzewnice elektryczne zapewniają możliwość ogrzewania w dowolnym miejscu z natychmiastowym skutkiem, niezależnie od jakości wentylacji w danym pomieszczeniu. Jedynym ograniczeniem jest dostęp do źródła prądu. Zapewniają szybki wzrost temperatury w pomieszczeniu, a także skuteczne usuwanie nadmiaru wilgoci, dlatego znakomicie sprawdzają się podczas prac remontowych, znacznie przyspieszając wysychanie tynków czy farb. Ze względu na konstrukcję możemy wyróżnić tutaj „kompaktowe” nagrzewnice nadmuchowe z wentylatorem osiowym, mocne nagrzewnice nadmuchowe w kształcie rury wyposażone w wentylator wytwarzający duży spręż powietrza umożliwiający transportowanie ciepłego powietrza dedykowanymi do tego przewodami oraz elektryczne promienniki podczerwieni, które ze względu na brak wentylatora przeznaczone są do bezpośredniego, bezpiecznego i czystego ogrzewania wybranego punktu lub obszaru pomieszczenia.


Nagrzewnice na paliwa stałe

Ten typ nagrzewnic przeznaczony jest przede wszystkim do ogrzewania hal produkcyjnych i innych pomieszczeń przemysłowych, które nie zostały wyposażone w instalację centralnego ogrzewania. Generowane przez nie ciepło powstaje w wyniku spalania paliwa stałego. Urządzenia tego typu mogą być przystosowane do spalania tylko jednego typu paliwa stałego lub też mogą być wielopaliwowe. Stosuje się w nich m.in. drewno, brykiet, torf, węgiel, miał węglowy, koks, pellet, trociny lub wióry.


Zastosowanie nagrzewnic powietrza


  • ogrzewanie warsztatów rzemieślniczych
  • wspomaganie osuszania zalanych pomieszczeń
  • ogrzewanie stacji diagnostycznych
  • dogrzewanie pracowników przy liniach produkcyjnych
  • dogrzewanie miejsc otwartych i półotwartych
  • osuszanie świeżo położonych tynków
  • ogrzewanie magazynów i narzędziowni
  • dogrzewanie szatni
  • osuszanie budynków podczas prac remontowych
  • dogrzewanie budynków w stanie surowym
  • ogrzewanie serwisów samochodowych
  • utrzymywanie dodatniej temperatury w myjniach samochodowych
  • zapobieganie zamarzaniu świeżo wylanego betonu i asfaltu
  • ogrzewanie miejscowe przy pracach instalacyjnych
  • ogrzewanie miejscowe przy pracach konserwacyjnych
  • ogrzewanie zastępcze podczas prac remontowych centralnego ogrzewania
  • ogrzewanie awaryjne
  • ogrzewanie pomieszczeń socjalnych
  • suszenie ubrań roboczych
  • osuszanie zalanych gruntów

Orientacyjne wymagania cieplne dla budynków

Nowe budynki ze średnią izolacją (m3) Stare budynki ze średnia izolacją (m3) Moc(kW)
70-150 60-110 5
150-300 130-220 10
320-600 240-440 20
650-1000 460-650 30
1050-1300 650-890 40
1350-1600 900-1100 50
1650-2000 1150-1350 60
2100-2500 1400-1650 75
2600-3300 1700-2200 100
3400-4100 2300-2700 125
4200-5000 2800-3300 150
5000-6500 3400-4400 200


Tekst pochodzi z czasopisma: InfoMarket nr 2 jesień 2015
Pokaż więcej wpisów z Listopad  2017
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel