Chciałbyś dobrać najbardziej efektywne urządzenie do ogrzewania swojego pomieszczenia? Doskonałym rozwiązaniem są przenośne nagrzewnice powietrza. Europejskim liderem na tym rynku jest marka Master. Urządzenia są produkowane we Włoszech w zgodzie z najwyższymi standardami. Nagrzewnice powietrza dzielimy ze względu na stosowane w nich paliwo. W zależności od zapotrzebowania, stosuje się nagrzewnice elektryczne, nagrzewnice gazowe, a także nagrzewnice olejowe. Poniżej prezentujemy zalety i wady poszczególnych typów urządzeń oraz ich najczęstsze zastosowanie. Dla ułatwienia, dołączone zostały również kalkulatory, które pomogą w doborze nagrzewnicy.
Nagrzewnice przenośne Master - porównanie, koszty, opinie
Podział nagrzewnic Master
Nagrzewnice przenośne Master dzielimy biorąc pod uwagę rodzaj stosowanego paliwa. Wyróżnia się:
Nagrzewnice elektryczne dzieli się również w zależności od zasilania. Mniejsze urządzenia są zasilane jednofazowo (na 230V), natomiast mocniejsze jednostki wymagają zasilania trójfazowego (400V). Przed wyborem nagrzewnicy elektrycznej warto sprawdzić możliwość podłączenia urządzenia do swojej sieci elektrycznej.
Nagrzewnice olejowe dzielimy na modele z odprowadzaniem spalin lub bez odprowadzania spalin. W przypadku tych pierwszych, mogą być one stosowane w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Należy wówczas odprowadzić spaliny na zewnątrz pomieszczenia. W przypadku nagrzewnic bez odprowadzania spalin, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wentylacji. Z kolei nagrzewnice gazowe można rozróżnić w zależności od stosowanego zapłonu: manualnego lub elektronicznego.
Zastosowanie nagrzewnic elektrycznych Master
Nagrzewnice elektryczne Master są bardzo bezpieczne - nie wydzielają spalin ani zapachów. Z tego powodu świetnie sprawdzają się np. w budownictwie lub w miejscach, gdzie nie możemy zapewnić właściwej wentylacji. Ich kolejnym atutem jest możliwość regulowania mocy grzania, a także stosunkowo cicha praca. Z kolei jednym z ograniczeń przy ich stosowaniu może być brak możliwości podłączenia do istniejącej sieci elektrycznej.
Zalety i wady elektrycznych nagrzewnic Master
- + Brak spalin, wilgoci, zapachu
- + Bezpieczeństwo i prosta obsługa
- + Niski poziom hałasu
- + Regulacja mocy grzewczej
- - Wysokie koszty energii elektrycznej
- - Konieczność posiadania przystosowanej instalacji
Zastosowanie nagrzewnic gazowych
Nagrzewnice gazowe Master są tanie codziennym użytkowaniu, co jest ich najważniejszą zaletą. Nagrzewnice gazowe wymagają zachowania właściwej wentylacji - ma to związek z wydzielaniem się pary wodnej podczas ogrzewania. Warto również dodać, że po wyłączeniu nagrzewnicy gazowej, temperatura dość szybko spada.
Zalety i wady nagrzewnic gazowych Master
- + Niski koszt paliwa
- + Możliwość regulacji mocy
- + Proste użytkowanie
- + Solidna i trwała konstrukcja
- - Wydzielanie pary wodnej
- - Wymagana wentylacja pomieszczenia
Zastosowanie nagrzewnic olejowych Master
Nagrzewnice olejowe Master najczęściej stosowane są w budownictwie. Charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, przez co bardzo dobrze nadają się do ogrzewania pomieszczeń o dużej kubaturze. W przypadku modeli bez odprowadzania spalin konieczna jest właściwa wentylacja. Z kolei w miejscach gdzie przebywają ludzie czy zwierzęta, należy wybrać nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin. Wybrane modele nagrzewnic olejowych dają możliwość ustawienia ich poza ogrzewanym pomieszczeniem i doprowadzania ciepłego powietrza do środka za pomocą przewodów giętkich. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie umieszczenie samodzielnego urządzenia byłoby utrudnione, np. w małych pomieszczeniach lub w pracach budowlanych, wykonywanych w namiotach roboczych.
Zalety i wady nagrzewnic olejowych Master
- + Wysoka wydajność
- + Tanie i łatwo dostępne paliwo
- + Możliwość podłączenia elastycznych przewodów (dotyczy nagrzewnic z odprowadzeniem spalin)
- + System chroniący silnik przed przegrzaniem
- - Konieczność odprowadzenia spalin
- - Duże gabaryty
Jak dobrać moc nagrzewnicy Master?
Kalkulator doboru nagrzewnic powietrza wylicza nam moc za pomocą 3 parametrów (objętości pomieszczenia, które ma być ogrzane; wymaganego przyrostu temperatury i współczynnika izolacji danego pomieszczenia). Dzięki wynikowi wiemy jak dobrać odpowiednią moc nagrzewnicy powietrza do pomieszczenia czy hali, tak aby spełniały swoje przeznaczenie. Przed wyborem nagrzewnicy należy określić niezbędną minimalną moc grzewczą dla danego pomieszczenia.
Wzór na obliczenie wymaganej mocy cieplnej:
V x ΔT x K = kcal/h
Legenda:
V – objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane (szer x dł x wys) w m³
ΔT – wymagany przyrost temperatury (°C)
K – współczynnik izolacji cieplnej
Przykład doboru nagrzewnicy:
V = szerokość 4 m, długość 12 m, wysokość 3 m, Objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane = 144 m³
ΔT = temperatura wewnątrz bez ogrzewania -5°C, temperatura wymagana w pomieszczeniu +18°C, T = 23ºC
K = współczynnik zależny od rodzaju konstrukcji oraz izolacji
K = 3,0-4,0 - Prosty budynek z drewna lub blachy falistej - Nieizolowany
K = 2,0-2,9 - Prosta konstrukcja, pojedyncza warstwa z cegieł, proste okna I dach - Słaba izolacja
K = 1,0-1,9 - Konstrukcja standardowa, podwójna wartwa cegieł, niewiele okien, standardowo zamknięty dach - Średnia izolacja
K = 0,6-0,9 - Konstrukcja zaawansowana, podwójnie izolowana cegła, niewiele okien podwójnych, solidny fundament, dach z materiałów dobrze izolujących - Dobra izolacja
144 x 23 x 4 = 13 248 kcal/h
(V x ΔT x K = kcal/h)
1 kW/h = 860 kcal/h
1 kcal/h = 3,97 Btu/h
1 kW/h = 3412 Btu/h
13 248 ÷ 860 = 15,40 kW/h
Podsumowanie: Potrzebujemy nagrzewnicy o minimalnej mocy 15,40 kW/h
Dobór odpowiedniej nagrzewnicy jest bardzo ważny. W tym celu polecamy skontaktować się ze specjalistami pod numerem 91 887 55 18, co pozwoli Państwu dobrać nagrzewnice spełniającą wszystkie wymagania - ograniczając koszty i czas.